Alcatel OT-602 is a not very powerful cellphone, packing a compact 2.4-inches screen and a 2 megapixels back facing camera. But let's get into a bit more details.
The Alcatel OT-602 is 4" long, but it is only able to pack a smaller 2.4" screen. Alcatel offers this phone in three different color options, orange, blue and gray.
This cellphone counts with a small 4,1 MB internal memory, which might be adequate for some users considering it also has an SD memory card expansion slot to store songs, pictures and videos.
The Alcatel OT-602 only has a 2 megapixels back side camera. It is also able to film 220x176 videos.
Alcatel designed this phone with an average 2.4" screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this device with a nice graphic quality.
The Alcatel OT-602 uses a SIM card to connect to GSM networks.
The Alcatel OT-602 packs a 850 mAh small Li-Ion replaceable battery that provides the Alcatel OT-602 a below average battery lifecompared to other cellphones. Alcatel afirms this phone has a stand by time of 560 hours and a talk time of 7 hs.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.00 x 2.07 x 0.50 inchesMetric10.16 x 5.26 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray and Orange |
Display | |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 104 MHz |
| Internal Memory: | 4,1 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 560 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.