Alcatel OT-606 is a low end phone, including a 0.3 MP back facing camera and a small 2.2 inches display.
This cellphone has a mediocre 4,1 MB internal storage memory, which might be enough for basic users considering it also has an external SD slot to store photos and videos.
Alcatel appears to have forgotten about weight optimization in this 3.85 ounces phone. This cellphone is sold in multiple color variations like black, pink, green, red and gray. This phone is 4.29 inches long and 2.01 inches wide, but it is only able to pack a smaller 2.2 inches screen. The Alcatel OT-606 is a little thick for current standards, being as thick as 0.65".
This cellphone has only a 0.3 mega-pixels back camera.
The Alcatel OT-606 is equipped with an average 2.2" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look quite good.
This phone features a 670 mAh small Li-Ion removable battery, which is quite low for a demanding cellphone like this. Alcatel says this cellphone has a 500 hours stand by time and a 11 hours talk time.
This phone works with a SIM card for GSM carriers.
Alcatel is offering this phone for 45 dollars, which is not cheap for comparing with similar cellphones.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.29 x 2.01 x 0.65 inchesMetric10.9 x 5.11 x 1.65 cmImperial |
| Weight: | 3.85 ouncesMetric109.15 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Green, Pink and Red |
| Price: | $ 45.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 4,1 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 670 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.