Alcatel OT-660A is a not very powerful device, provisioned with a little 1.8-inches display and a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
Helping with graphic calculations, this cellphone also uses an ARM Mali-400 MP1 graphics processing unit clocking at 320 megahertz. This cellphone comes with a mediocre 10,24 MB internal storage memory, which may be adequate for some users considering this phone also has an SD card slot to store songs, photographs and videos.
Whereas this phone has 3.67 inches long and 1.82" wide, it only holds a way smaller 1.8 inches display. This cellphone is quite thick compared to current phones, with a thickness of 0.76 inches. Apparently Alcatel forgot about weight optimization in this 2.93 ounces phone.
Alcatel designed the Alcatel OT-660A with a mediocre 1.8-inches screen, and a 160 x 128 resolution, losing a lot of details in photos and videos.
This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone is only equipped with a 1.3 megapixels back facing camera.
This device counts with a poor 750 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a consuming cellphone like this. According to Alcatel, this phone has an aproximate 10 hs talk time and a 400 hours stand by time.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 3.67 x 1.82 x 0.76 inchesMetric9.32 x 4.62 x 1.93 cmImperial |
| Weight: | 2.93 ouncesMetric83.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.