Alcatel OT-665 is a low end phone, featuring a 2 mega-pixels back facing camera and a little 1.8" screen. That's all? No, it's only the starting point of this in-depth review.
This phone has a little 2,05 MB internal storage memory, which may be enough for some users considering that this cellphone also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos.
Alcatel is offering this device in color black. The Alcatel OT-665 is quite thick compared to today's devices, with its 0.66" thickness. This cellphone isn't a very compact cellphone, taking into consideration it is 3.78 inches long and 1.89" wide,but it just packs a 1.8 inches screen.
Alcatel packed this phone with a low quality 1.8-inches display, and a 160 x 128 resolution, giving this phone a poor graphic quality.
This phone uses a SIM card for GSM services.
The Alcatel OT-665 is equipped with only a 2 MP back facing camera. It is capable of capturing videos in 220x176.
The Alcatel OT-665 has a poor capacity 650 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep this phone running for some hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage. According to Alcatel, the Alcatel OT-665 has a reported stand by time of 400 hours and a talk time of 6 hs.
This cellphone is being sold for about 35 dollars, very expensive for a cellphone this level.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 3.78 x 1.89 x 0.66 inchesMetric9.6 x 4.8 x 1.68 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 35.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 104 MHz |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.