Alcatel OT-665A is a low level phone, featuring a 2 MP back side camera and a little 1.8-inches screen.
The Alcatel OT-665A comes with a small 2,05 MB internal storage memory, which might be enough for basic users considering this phone also has an SD extension slot to store photographs and videos.
The Alcatel OT-665A is only for sale in black color. It seems like Alcatel decided not to care so much about the weight in this 2.7 oz phone. This phone is 3.78" long and 1.89" wide, but it's only able to hold a smaller 1.8 inches screen. This cellphone is a little thick for today's standards, with its 0.66" thickness.
This device only has a 2 mega-pixels back-facing camera. It is capable of filming 220x176 videos.
Alcatel equipped this phone with a low level 1.8 inches screen, and a 160 x 128 resolution, making it have a poor level graphic quality.
This cellphone uses a SIM card for GSM services.
This cellphone has a low capacity 650 mAh Li-Ion battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it if you use it heavily. Alcatel says this cellphone has a 400 hours stand by time and a 9 hours talk time.
Alcatel is offering this cellphone for $ 35, which is expensive for this type of device.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Also Known As: | T-Mobile 665, T-Mobile 665A |
| Product code: | OT-665A |
| Dimensions: | 3.78 x 1.89 x 0.66 inchesMetric9.6 x 4.8 x 1.68 cmImperial |
| Weight: | 2.70 ouncesMetric76.54 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 35.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 104 MHz |
| RAM Memory: | 16 MB |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.