Alcatel OT-690 is a not very powerful phone, which counts with a 2 MP back side camera and a compact 2" screen.
Whereas the Alcatel OT-690 has 4.41" long and 1.87" wide, it only packs a much smaller 2" display. This phone is offerred in 3 different color options, black, purple and gray.
This device only features a 2 MP back facing camera.
Alcatel equipped this cellphone with a good 2 inches screen, and a 220 x 176 resolution, providing this cellphone with a decent image quality.
This phone has a low capacity 850 mAh Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use.
The Alcatel OT-690 provides 3G internet connection, over UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.41 x 1.87 x 0.50 inchesMetric11.2 x 4.75 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and Purple |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | QSC6240 (Single-Core 245 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.