Alcatel OT-710 is a modest cellphone, equipped with a 2 MP back facing camera and a small 2.8-inches touch-screen. But it's time to get into a bit more detail.
The Alcatel OT-710 is much lighter than what you would expect from a cellphone of this size. This cellphone is a little bit thick for current standards, with its 0.51 inches thickness. This cellphone is 4.06 inches long, but it's only able to hold a smaller 2.8 inches display. This cellphone is available in a wide range of color options like black, blue, red and white.
This cellphone has a 3,58 MB internal memory, a little amount that could be enough for some basic users considering that it also has a slot for external memory cards to store pictures and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
The Alcatel OT-710 is equipped with a nice 2.8" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this device with an average graphical experience. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone works with a SIM card to use GSM services.
The Alcatel OT-710 only has a 2 mega-pixels back facing camera.
This cellphone features a 850 mAh small capacity Li-Ion removable battery providing the Alcatel OT-710 with a poor battery life. This phone has a reported 800 hs stand by time and a 6 hs talk time according to Alcatel.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.06 x 2.31 x 0.51 inchesMetric10.31 x 5.87 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.00 ouncesMetric85.05 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 3,58 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 800 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.