Alcatel OT-799 is a low end cellphone, having a 2.2-inches display.
Alcatel made this cellphoneavailable only in two different colors: black and red. This phone is quite thick compared to current cellphones, with its 0.55" thickness. This phone isn't really a compact device, considering it is 4.37 inches long,but it just packs a 2.2 inches screen. Alcatel didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.55 oz phone.
This device has an average 240 x 320 (QVGA) 2.2" display, providing this phone with a nice image quality.
The Alcatel OT-799 comes with a little 71,68 MB internal storage, which might be enough for basic users knowing that this phone also has a slot for an external memory card to store songs, photographs and videos.
This phone features 3G connectivity, over EDGE technologies. The Alcatel OT-799 uses a SIM card for GSM services.
This cellphone has no cameras at all.
This device uses a small 850 mAh Li-Ion battery that provides this phone a not very long battery duration comparing with other similar phones. According to Alcatel, this cellphone has an estimated 10 hours talk time and a 600 hs stand by time.
Alcatel 1T10 Smart TAB (Wi-Fi), 32GB+2GB RAM, 10.1-inches HD IPS Tablet, Eye Protection, Kids Mode + Flipcase (Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel 3T 8 9032T (32GB, 2GB) 8.0" Cellular Tablet with Calling, 4080mAh Battery, Face Unlock, Android 10, GPS, US 4G LTE GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) (Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.37 x 2.29 x 0.55 inchesMetric11.1 x 5.82 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.55 ouncesMetric100.64 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 71,68 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.