Alcatel OT-800a is a low level phone, including a 2 MP back side camera and a 2.2" screen. Let's take a closer sight of what this device has to offer.
The Alcatel OT-800a is a little thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.55". This cellphone isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 4.37" long and 2.29 inches wide,but it only packs a 2.2 inches display. Alcatel didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.6 oz device.
This phone has a little 20,48 MB internal storage, which might be enough for basic users considering it also has a slot for an SD memory card to store photos and videos.
The Alcatel OT-800a is only equipped with a 2 MP back-facing camera.
Alcatel packed the Alcatel OT-800a with an average 2.2 inches display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), which makes all pictures and videos look quite good.
The Alcatel OT-800a includes 3G connection type, using EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone also comes with Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), and Accelerometer.
This cellphone comes with a 850 mAh poor capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. This cellphone has an estimated stand by time of 450 hours and a talk time of 9 hours according to Alcatel.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.37 x 2.29 x 0.55 inchesMetric11.1 x 5.82 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 20,48 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.