Alcatel OT-803 is a not very powerful device, coming with a 2.4 inches screen and a 2 megapixels back side camera.
Alcatel made this cellphone in a wide range of color options like black, purple, orange, blue and gray. This cellphone isn't really a compact phone, given that it is 4.53" long and 2.41" wide,but it just contains a 2.4" screen. The Alcatel OT-803 is quite thick for today's standards, with its 0.51 inches thickness. Alcatel did a very good job making this cellphone weight just 3.56 ounces.
The Alcatel OT-803 comes with a mediocre 51,2 MB internal memory, which might be adequate for some users considering that it also has a slot for an SD memory card to store songs, photos and videos.
The Alcatel OT-803 includes a good 2.4" display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, providing this device with a nice graphical experience. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone has only a 2 megapixels back camera. It can also film videos in 220x176 .
This phone has 3G connection type, using EDGE technologies. The Alcatel OT-803 uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone uses a low capacity 1000 mAh Li-Ion replaceable battery that provides the Alcatel OT-803 a not very long battery duration comparing with other similar cellphones. Alcatel says this device has a 720 hours stand by time and a 10 hs talk time.
Alcatel 3T 8 9032T (32GB, 2GB) 8.0" Cellular Tablet with Calling, 4080mAh Battery, Face Unlock, Android 10, GPS, US 4G LTE GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) (Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.53 x 2.41 x 0.51 inchesMetric11.51 x 6.12 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.56 ouncesMetric100.92 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Orange and Purple |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | MTK6235 (Single-Core 208 MHz) |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 720 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.