Alcatel OT-806 is a low level device, packed with a 2 mega-pixels back facing camera and a little 2.8 inches resistive display. But it's time to get into a bit more details.
This device feels much lighter than what you would expect from a phone this size. This phone isn't really a compact cellphone, taking into consideration it is 4.67" long and 2.32" wide,but it just packs a 2.8" display. Alcatel offers the Alcatel OT-806 in three colors, black, gray and brown.
This cellphone has a 61,44 MB internal storage memory, a small amount that could be adequate for basic users knowing that it also has a slot for external memory cards to store songs, photos and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
Alcatel packed this cellphone with a nice 2.8" display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look nice. This display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone only has a 2 MP back camera.
This cellphone uses a poor 850 mAh Li-Ion battery providing the Alcatel OT-806 with a not very long battery life. According to Alcatel, this device has an aproximate 9 hs talk time and a 650 hours stand by time.
This device provides WiFi connectivity (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, using EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.67 x 2.32 x 0.48 inchesMetric11.86 x 5.89 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black, Brown and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 61,44 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 650 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.