Alcatel OT-808 is a quite basic device, including a 2.4-inches screen and a 2 MP back-facing camera. We will get a better idea about this phone's characteristics when we get into more details.
This phone is a little bit thick compared to today's phones, with its 0.55 inches thickness. Whereas the Alcatel OT-808 is 4.37" long, it only holds a smaller 2.4 inches display. Apparently Alcatel forgot about weight optimization in this 3.6 oz phone. Alcatel sells the Alcatel OT-808 in a wide range of color options like pink, green, blue, red and gray.
Alcatel packed this phone with a nice 2.4 inches display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), giving this device a decent graphic quality.
The Alcatel OT-808 has a 20,48 MB internal storage memory, a poor quantity that might be enough for some users considering this device also has an SD memory card expansion slot to store photographs and videos.
This phone provides 3G data connection, over EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone is equipped with only a 2 mega-pixels back facing camera.
This phone comes with a mediocre 850 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery life. Alcatel says this cellphone has a talk time of 9 hs and a stand by time of 450 hs.
This phone also features Bluetooth (2.0), and Accelerometer.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.37 x 2.29 x 0.55 inchesMetric11.1 x 5.82 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Green, Pink and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 20,48 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.