Alcatel OT-818D is an outdated device, including a 2 megapixels back facing camera and a 3.2-inches resistive display.
This cellphone counts with a 51,2 MB internal storage memory, a small amount that may be adequate for basic users considering that it also has an SD card slot to store songs, photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This phone is sold in 2 different colors, blue and gray.
This cellphone is only equipped with a 2 MP back camera. It is capable of filming 220x176 videos.
Alcatel equipped this cellphone with an average 3.2-inches screen, and a resolution of 400 x 240 , giving this phone a good graphic quality. Its screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The Alcatel OT-818D includes 3G connection type, over EDGE technologies. This phone comes with 2 SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines or carriers at the same time.
This cellphone also includes Bluetooth, and Accelerometer.
This phone features a 850 mAh small sized Li-Ion removable battery, which is not really enough for a consuming cellphone like this. Alcatel afirms this phone has a 10 hs talk time and a 600 hs stand by time.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.31 x 2.10 x 0.48 inchesMetric10.95 x 5.33 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | MTK6235 (Single-Core 208 MHz) |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.