Alcatel OT-828 is a low end phone, packed with a 2 MP back-facing camera and a 3.2" touch-screen.
This cellphone is sold in 2 different colors, blue and gray.
Alcatel designed this device with an average 3.2 inches screen, and a 400 x 240 resolution, giving this cellphone a mid level graphic quality. This screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The Alcatel OT-828 comes with a 51,2 MB internal storage, a small quantity that could be enough for some basic users knowing that it also has an SD card slot to store songs, photographs and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
The Alcatel OT-828 is only equipped with a 2 MP back facing camera. It also shoots videos in 220x176 .
This phone packs a 850 mAh poor capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. This phone has an estimated stand by time of 600 hours and a talk time of 10 hours according to Alcatel.
This cellphone provides 3G connectivity, using EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone also features a couple useful features as NFC and Bluetooth (provides communication with other devices, computers and accessories), and Accelerometer.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.31 x 2.10 x 0.50 inchesMetric10.95 x 5.33 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | MTK6235 (Single-Core 208 MHz) |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.