Alcatel OT-888 is a quite basic cellphone, coming with a 3.2 inches resistive screen and a 2 mega-pixels back camera.
This cellphone comes with a 51,2 MB internal storage memory, a low quantity that may be adequate for basic users knowing that it also has an SD memory card expansion slot to store pictures and videos.
This cellphone is for sale in multiple color options, purple, orange, green and gray. The Alcatel OT-888 is a little thick for today's standards, with its 0.59" thickness. This cellphone is 4.49 inches long and 2.21" wide, but it is only able to hold a much smaller 3.2" screen.
The Alcatel OT-888 only features a 2 mega-pixels back side camera. This cellphone can also shoot 220x176 videos.
The Alcatel OT-888 is equipped with a nice 400 x 240 3.2 inches screen, which makes everything look nice. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The Alcatel OT-888 has a small 850 mAh Li-Ion removable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. This cellphone has an estimated stand by time of 600 hs and a talk time of 9 hours according to Alcatel.
This phone has 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
The Alcatel OT-888 also features Bluetooth, and Accelerometer.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.49 x 2.21 x 0.59 inchesMetric11.4 x 5.61 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray, Green, Orange and Purple |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | MTK6235 (Single-Core 208 MHz) |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.