Alcatel OT-890 is a low end phone, having a 2 mega-pixels back side camera, a fast CPU clocking at 420 MHz and a compact 2.8 inches display.
It seems like Alcatel decided not to care so much about the weight in this 3.55 oz phone. This phone is available in 3 different color options, purple, orange and gray. While the Alcatel OT-890 has 4.33 inches long and 2.28 inches wide, it only contains a smaller 2.8" screen.
This phone includes a nice 2.8" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite nice. This screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
Alcatel decided to design this phone using a fast processor ticking at 420 megahertz. The Alcatel OT-890 comes with a little 153,6 MB internal storage, which could be adequate for some users considering that this device also has an SD card slot to store photographs and videos.
The Alcatel OT-890 has wi-fi capability (although it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
This device is equipped with only a 2 mega-pixels back facing camera. The Alcatel OT-890 also captures videos up to 320x240 (QVGA) at 15 frames per second.
This cellphone also features a handful of useful characteristics such as Bluetooth (2.1) and GPS Navigation, and some sensors likeAccelerometer and Compass.
This phone packs a low capacity 1000 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a not very long battery life. Alcatel says this device has a stand by time of 400 hs and a talk time of 6 hs.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Dimensions: | 4.33 x 2.28 x 0.50 inchesMetric11 x 5.79 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.55 ouncesMetric100.64 gImperial |
| Colors: | Gray, Orange and Purple |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | MTK6516 (Single-Core 420 MHz) |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.