Alcatel OT-900 is a modest device, packing a little 2.4-inches screen and a 2 MP back camera. Let's take a closer sight of what this cellphone offers to us.
This cellphone counts with a mediocre 51,2 MB internal storage, which may be enough for basic users having that it also has an SD extension slot to store songs, photographs and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This phone is much lighter than what one would think about a cellphone like this. This phone is a little bit thick for today's standards, with its 0.51 inches thickness. The Alcatel OT-900 isn't really a compact cellphone, taking into account that it is 4.41 inches long and 2.42 inches wide,but it just holds a 2.4" screen. This phone is sold in a wide range of color options like black, pink, blue and white.
Alcatel designed the Alcatel OT-900 with a good level 2.4-inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a decent graphical experience.
The Alcatel OT-900 offers 3G connection type, over UMTS and EDGE technologies. The Alcatel OT-900 works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back facing camera. It also films videos in 320x240 (QVGA) at 15 fps.
This cellphone counts with a small 1000 mAh Li-Ion battery, which is not really enough for a phone like this. Alcatel claims this phone has a 8 hours talk time and a 800 hs stand by time.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.41 x 2.42 x 0.51 inchesMetric11.2 x 6.15 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.61 ouncesMetric102.34 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Pink and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | MTK6268 (Single-Core 245 MHz) |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 800 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.