Alcatel OT-905 is an outdated phone, which features a 2 megapixels back side camera and a 2.8-inches display.
This device comes with a poor 51,2 MB internal memory, which could be enough for basic users having that this device also has an SD card slot to store songs, pictures and videos.
This device doesn't feel very lightweight for a cellphone of this size, with a weight of 3.4 oz. The Alcatel OT-905 isn't a very compact device, taking into consideration it is 4.35 inches long and 2.1" wide,but it only contains a 2.8" display. Alcatel made this cellphone in 3 colors: black, purple and blue.
This phone only has a 2 megapixels back-facing camera.
Alcatel packed this cellphone with a good level 2.8-inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite nice.
This phone includes 3G connection type, using UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM services.
This phone comes with a 1000 mAh small Li-Ion battery, which is quite poor for a phone like this. According to Alcatel, this phone has a reported stand by time of 600 hours and a talk time of 6 hs.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.35 x 2.10 x 0.48 inchesMetric11.05 x 5.33 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.40 ouncesMetric96.39 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Purple |
Display | |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | MTK6268 (Single-Core 245 MHz) |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.