Alcatel OT-908 is a low-end Android cellphone, which features a little 2.8-inches multi touch screen, a 2 MP back-facing camera and a 600 MHz processing unit. Great! That's it? Not at all, it's only the shortest summary in history.
This device comes with a quite powerful 600 megahertz processing unit, packed into the Qualcomm MSM7227-1 chip. The Alcatel OT-908 has a small 153,6 MB internal memory, which may be enough for basic users knowing that the Alcatel OT-908 also has a slot for external memory cards to store songs, photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
The Alcatel OT-908 is for sale in three color options, black, pink and red. Even though the Alcatel OT-908 is 4.33" long, it only packs a much smaller 2.8" screen. This time, it seems like Alcatel decided not to care much about the weight in this 4.23 ounces cellphone.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back camera.
This cellphone has a good 320 x 240 (QVGA) 2.8 inches screen, which makes all photos and movies look quite colorful and brightful. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone provides Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot) and fast 3G internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM services.
This cellphone also comes with a handful of nice features as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeAccelerometer and Compass.
This cellphone counts with a mid sized 1300 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it after some moderate to heavy usage. This phone has a reported stand by time of 550 hs and a talk time of 6 hs.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (2019) 4G LTE Unlocked 5 inch 8MP Flash 5033D Quad Core Factory Unlocked Android Oreo Worldwide Desbloqueado
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel A30 GSM (AT&T/T-Mobile) - 16 GB - Black – Unlocked - Prime Exclusive - with Lockscreen Offers & Ads
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.33 x 2.26 x 0.49 inchesMetric11 x 5.74 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black, Pink and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227-1 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.