Alcatel OT-910 is a low end Android device, equipped with a 5 megapixels back camera, a compact 2.8-inches capacitive display and a quite powerful CPU speeding at 600 MHz. We will get a better understanding of this phone's wonders when we get into deeper details.
This cellphone is available in 3 different colors, black, pink and gray. Though this phone is as big as 4.69 inches long, it only comes with a much smaller 2.8" display.
Alcatel designed this device with a interesting 2.8" screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this phone with an average graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Alcatel OT-910 is powered by a Qualcomm MSM7227-1 chip, which holds a good CPU speeding at 600 megahertz. The Alcatel OT-910 counts with a 204,8 MB internal memory, a small amount that might be enough for basic users having that it also has a slot for an SD memory card to store pictures and videos.
The Alcatel OT-910 has only a 5 mega-pixels back side camera. Additionally, the camera counts with auto-focus and flash.
This cellphone includes wi-fi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
This cellphone has a 1300 mAh mid capacity Li-Ion removable battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this. Alcatel reports a 550 hours stand by time and a 6 hours talk time for this phone.
The Alcatel OT-910 also features a few cool characteristics as Bluetooth and GPS, and a few sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.69 x 2.28 x 0.49 inchesMetric11.91 x 5.79 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and Pink |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227-1 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| Internal Memory: | 204,8 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.