Alcatel OT-980 is a low level Android cellphone, featuring a 2 MP back facing camera, a 2.8 inches display and a good megahertz processing unit. But it's time to get into more details.
Alcatel sells this phone in 2 different colors: black and gray. This device is 4.43 inches long, it just holds a smaller 2.8" display. This cellphone is a bit thick for current standards, being as thick as 0.63". Alcatel appears to have forgotten about weight optimization in this 4.4 ounces device.
This phone is equipped with a powerful MHz processor and only 256 MB RAM memory. This phone counts with a small 198,66 MB internal memory, which could be enough for basic users considering this phone also has a slot for an external memory card to store songs, photos and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
This cellphone only features a 2 MP back facing camera.
Alcatel designed this device with a interesting 2.8" display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes everything look quite good. This display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone has Wi-Fi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a modem or router) and 3G fast data connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone counts with a poor capacity 1150 mAh Li-Ion replaceable battery providing this phone with a quite short battery life. This cellphone has a reported 400 hours stand by time and a 8 hs talk time according to Alcatel.
This phone also features a handful of interesting characteristics like Bluetooth and GPS, and a couple sensors likeAccelerometer and Compass.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (2019) 4G LTE Unlocked 5 inch 8MP Flash 5033D Quad Core Factory Unlocked Android Oreo Worldwide Desbloqueado
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Dimensions: | 4.43 x 2.38 x 0.63 inchesMetric11.25 x 6.05 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
| Colors: | Black and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 198,66 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.