Alcatel OT-985 is a low-end Android phone, equipped with a fast 650 megahertz processing unit, a 3.5" touch-screen, and two cameras, a 3 megapixels back side camera and a 0.3 MP front side camera.
This phone feels a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 4.8 oz. Alcatel is offering this cellphone in red and gray.
Alcatel decided to sell this device with a MediaTek MT6573 chip, including a quite powerful processor running at 650 megahertz and as little as 256 MB of RAM memory. Handling graphic rendering, this phone also uses a 200 MHz PowerVR SGX531 GPU.
The Alcatel OT-985 is equipped with two cameras, a 3 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front facing camera. The camera also has flash.
Alcatel equipped the Alcatel OT-985 with a interesting 3.5-inches display, and a 480 x 320 resolution, giving this device a nice graphic quality. Its display uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
The Alcatel OT-985 has a 1300 mAh medium capacity Li-Ion removable battery, which is quite poor for a thirsty device like this. According to Alcatel, this cellphone has a reported talk time of 11 hs and a stand by time of 640 hours.
This cellphone has Wi-Fi connection (which it can provide to other devices around, acting as a wireless modem or router) and fast 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Alcatel OT-985 uses a SIM card for GSM services.
This cellphone also includes a couple of useful characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and a few sensors likeAccelerometer and Compass.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Also Known As: | Alcatel One Touch 985 |
| Product code: | 985 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.43 x 0.49 inchesMetric11.61 x 6.17 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Colors: | Gray and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6573 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 650 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 640 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.