Alcatel OT-990 is a low end cellphone, which counts with a 3.5-inches multi touch screen, a 600 megahertz CPU, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
The Alcatel OT-990 is for sale in 3 color options, black, purple and red.
Alcatel decided to equip this phone using a powerful 600 megahertz CPU, packed into the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 system chip. To collaborate with graphic rendering, this phone also uses an Adreno 200 graphics processing unit speeding at 128 megahertz. This phone comes with a 153,6 MB internal storage memory, a low quantity that could be adequate for some users knowing that this device also has an external SD slot to store songs, photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
Alcatel designed this device with an average 3.5" screen, and a 480 x 320 resolution, providing this phone with a regular graphic quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Alcatel OT-990 features two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front side camera. In addition, this phone's camera also counts with flash.
The Alcatel OT-990 features wifi connection (but it can't provide it to other devices acting as a wireless router or modem) and fast 3G internet connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Alcatel OT-990 works with a SIM card to connect to GSM networks.
The Alcatel OT-990 also features a handful of useful characteristics as Bluetooth (3.0) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device uses a 1300 mAh medium sized Li-Ion removable battery that can keep this device running for some hours, although you will need to charge it even after moderate usage. This cellphone has an aproximate stand by time of 550 hours and a talk time of 6 hs according to Alcatel.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Also Known As: | Alcatel One Touch PC990 |
| Product code: | PC990 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.45 x 0.48 inchesMetric11.61 x 6.22 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Purple and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.