Alcatel OT-991 is a low end cellphone, having a medium 4-inches display, a 3.1 megapixels back-facing camera and a powerful 800 megahertz processor.
This cellphone is available just in 262 144 color. This phone's thickness of 0.43" is a little bit far from current standards, but it still feels quite fine in the hand. This time, it seems like Alcatel didn't care about the weight in this 4.63 ounces cellphone.
Alcatel equipped this phone with a good 4-inches display, and a 480 x 320 resolution, making everything look quite good.
Alcatel sells this cellphone with a good 800 MHz processing unit, packed into the MediaTek MT6573 system chip.
This phone has only a 3.1 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone includes WiFi connection (and it can provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast connectivity, supported by HSPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This cellphone also features a couple cool characteristics as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a couple sensors likeAccelerometer and Compass.
This cellphone counts with a mid sized 1500 mAh Li - Ion replaceable battery that provides the Alcatel OT-991 a poor battery lifecompared to other phones.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 SE 2020 (64GB, 2GB) 6.22" HD+, 4000mAh, Triple Camera, Face Unlock, Single SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5030A (Power Gray)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel A30 GSM (AT&T/T-Mobile) - 16 GB - Black – Unlocked - Prime Exclusive - with Lockscreen Offers & Ads
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.68 x 0.43 inchesMetric12.19 x 6.81 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.63 ouncesMetric131.26 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 144 pixels per inchMetric56.69 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6573 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Single-Core 800 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.1 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.