Alcatel OT-E101 is a quite basic cellphone.
This cellphone is a little bit thick compared to current devices, with its 0.72" thickness. It appears that Alcatel forgot about optimizing the weight in this 2.43 oz phone.
The Alcatel OT-E101 includes a poor 64 x 96 display, making everything in the display lose details and definition.
Graphic intensive games and apps generally eats a lot of CPU time, so this device counts with an ARM Mali-400 MP1 graphics processing unit ticking at 320 MHz to help with that calculations.
This cellphone has no cameras at all.
This cellphone comes with a 720 mAh small sized Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will need to charge it after some moderate use. Alcatel reports a stand by time of 250 hours and a talk time of 5 hours for this cellphone.
The Alcatel OT-E101 uses a SIM card for GSM networks.
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | OT-E101A |
| Dimensions: | 3.85 x 1.67 x 0.72 inchesMetric9.78 x 4.24 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | 2.43 ouncesMetric68.89 gImperial |
Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels |
| Pixel density: | 77 pixels per inchMetric30.31 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 720 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.