Alcatel OT-I650 is an outdated phone, packed with a little 1.8 inches display and a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
This device is a bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.63". This phone isn't a compact cellphone, given that it is 4.02 inches long,but it just contains a 1.8 inches screen. This phone is available only in color orange. This cellphone doesn't feel very lightweight comparing with today standards, with a weight of 3.07 oz.
This phone comes with a 2,05 MB internal memory, a poor quantity that might be enough for basic users knowing that it also has a slot for an external memory card to store photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
Alcatel packed this phone with a low quality 1.8" screen, and a resolution of 160 x 128 , making images look less detailed.
This cellphone works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone is equipped with only a 1.3 MP back facing camera.
This phone packs a mediocre 1000 mAh Li-Ion removable battery that provides the Alcatel OT-I650 a quite short battery lifecompared to other phones. Alcatel afirms this cellphone has a stand by time of 800 hours and a talk time of 10 hs.
The Alcatel OT-I650 also comes with Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones, computers and accessories), and Accelerometer.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Also Known As: | Alcatel OT-I650 Sport, Alcatel OT-I650 Pro |
| Product code: | OT-I650 |
| Dimensions: | 4.02 x 1.77 x 0.63 inchesMetric10.21 x 4.5 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.07 ouncesMetric87.03 gImperial |
| Colors: | Orange |
Display | |
| Screen Type: | OLED (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 800 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.