Alcatel OT-I650A is a modest phone, equipped with a 1.3 MP back-facing camera and a little 1.8-inches screen. Let's take a better view of what this cellphone can give us.
This phone counts with a 2,05 MB internal storage, a low amount that could be enough for basic users considering that it also has an SD memory card expansion slot to store songs, photographs and videos.
This phone isn't a very compact phone, taking into consideration it is 4.02 inches long,but it only contains a 1.8 inches screen. This phone is a bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.63 inches. It seems like Alcatel forgot about optimizing the weight in this 3.07 ounces phone. This cellphone is available just in orange color.
The Alcatel OT-I650A only has a 1.3 megapixels back facing camera.
This device includes a low level 1.8-inches screen with a 160 x 128 resolution, making it have a regular image quality.
The Alcatel OT-I650A works with a SIM card for GSM services.
This phone also comes with Bluetooth (2.0), and Accelerometer.
The Alcatel OT-I650A counts with a 1000 mAh small Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a cellphone like this. Alcatel claims this device has a talk time of 10 hs and a stand by time of 800 hs.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Also Known As: | Alcatel OT-I650A Sport, Alcatel OT-I650A Pro |
| Product code: | OT-I650A |
| Dimensions: | 4.02 x 1.77 x 0.63 inchesMetric10.21 x 4.5 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.07 ouncesMetric87.03 gImperial |
| Colors: | Orange |
Display | |
| Screen Type: | OLED (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 800 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.