Alcatel OT-S120 is a not very powerful cellphone. We will get a better idea about this phone's features when we get into specific details.
The Alcatel OT-S120 is a bit heavy comparing to other phones , with a weight of 2.46 oz.
Graphic calculations often eats a lot of CPU processing time, so it has an ARM Mali-400 MP1 graphics processing unit ticking at 320 MHz to unload the CPU.
This cellphone has no cameras at all.
Alcatel equipped this phone with a mediocre display, and a 64 x 94 resolution, making everything in the display lose details and definition.
This phone features a small sized 670 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it if you use it heavily. This cellphone has an estimated stand by time of 250 hours and a talk time of 5 hs according to Alcatel.
The Alcatel OT-S120 works with a SIM card to connect to GSM networks.
Alcatel Link Zone 4G LTE Global MW41NF-2AOFUS1 Mobile WiFi Hotspot Factory Unlocked GSM Up to 15 WiFi Users USA Latin Caribbean Europe MW41NF
Shop now
Alcatel LINKZONE | Mobile Wifi Hotspot | 4G LTE Router MW41TM | Up to 150Mbps Download Speed | WiFi Connect Up to 15 Devices | Create A WLAN Anywhere | GSM Unlocked
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
AT&T GoPhone Alcatel Ideal 4G LTE w/ 8GB Memory Prepaid Cell Phone Slate Blue
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel GO FLIP 4044 4G LTE (Unlocked for All Carriers) Flip Phone for Seniors Big Buttons Easy to Use - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | OT-S120A |
| Dimensions: | 3.85 x 1.73 x 0.48 inchesMetric9.78 x 4.39 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 2.46 ouncesMetric69.74 gImperial |
Display | |
| Resolution: | 94 x 64 pixels |
| Pixel density: | 63 pixels per inchMetric24.8 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 670 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.