Alcatel OT-S521A is a modest cellphone, counting with a 1.8 inches display and a 0.3 MP back facing camera. Is that all? Not at all, it's only the tip of the iceberg.
Even though this cellphone is slim and comfortable it's not so slim as many other cellphones currently available, with a thickness of 0.43". This device is 4.07" long and 1.77" wide, but it is only able to hold a way smaller 1.8" display. It seems like Alcatel didn't care so much about the weight in this 2.93 ounces device.
The Alcatel OT-S521A is equipped with a low quality 1.8" screen with a 160 x 128 resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
This device counts with a little 2,05 MB internal memory, which might be adequate for basic users having that this cellphone also has an external memory card slot to store songs, photos and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
The Alcatel OT-S521A is equipped with only a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone uses a SIM card for GSM services.
This phone uses a 750 mAh low capacity Li-Ion battery that provides the Alcatel OT-S521A a not very long battery life comparing with other similar phones. Alcatel informs a stand by time of 400 hs and a talk time of 10 hs for this phone.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.07 x 1.77 x 0.43 inchesMetric10.34 x 4.5 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 2.93 ouncesMetric83.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.