Alcatel OT-S626A is a low-end cellphone, packing a 1.8-inches display and a 1.3 mega-pixels back camera.
The Alcatel OT-S626A doesn't feel very lightweight comparing with today standards, weighting 2.93 ounces. The Alcatel OT-S626A is 4.07" long and 1.76 inches wide, it just packs a smaller 1.8 inches display. This device's thickness , 0.42 inches, is a little far from nowadays standards, but it still feels quite comfortable in the hand.
The Alcatel OT-S626A counts with a mediocre 10,24 MB internal memory, which might be enough for some users considering it also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
Alcatel equipped the Alcatel OT-S626A with a poor 1.8 inches screen, and a resolution of 160 x 128 , making everything look worse than it really is.
The Alcatel OT-S626A is equipped with only a 1.3 MP back side camera.
This phone works with a SIM card for GSM connection.
This phone features a 750 mAh small sized Li-Ion removable battery providing this phone with a not very long battery life. According to Alcatel, this phone has an aproximate stand by time of 400 hours and a talk time of 9 hs.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.07 x 1.76 x 0.42 inchesMetric10.34 x 4.47 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 2.93 ouncesMetric83.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.