Alcatel OT-V270 is an outdated cellphone, equipped with a small 1.5 inches screen.
Even though the Alcatel OT-V270 is as big as 3.46" long, it only packs a smaller 1.5" display. This device is quite thick compared to current phones, with a thickness of 0.83". This phone isn't very light comparing with today standards, weighting 2.47 ounces.
Alcatel designed the Alcatel OT-V270 with a poor 1.5-inches screen, and a resolution of 128 x 128 , making everything in the screen lose details and definition.
To handle graphic intensive applications and games, it also counts with an ARM Mali-400 MP1 graphic processing unit clocking at 320 MHz.
The Alcatel OT-V270 uses a SIM card to use GSM services.
This phone doesn't have any cameras.
This cellphone comes with a 750 mAh small Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage. Alcatel reports a 10 hs talk time and a 325 hours stand by time for this device.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | OT-V270A |
| Dimensions: | 3.46 x 1.80 x 0.83 inchesMetric8.79 x 4.57 x 2.11 cmImperial |
| Weight: | 2.47 ouncesMetric70.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 121 pixels per inchMetric47.64 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 325 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.