Alcatel OT-V570 is a low-end cellphone, featuring a 0.3 mega-pixels back facing camera and a little 1.8 inches display. We will get a better idea about this cellphone's characteristics when we get into specific details.
This cellphone is 3.54" long, but it is only able to hold a much smaller 1.8" screen. The Alcatel OT-V570 is a little bit thick compared to today's phones, with a thickness of 0.68 inches. This phone doesn't feel very lightweight for a cellphone of this size, with a weight of 2.75 ounces. Alcatel offers this phone in many color options: brown, purple, pink and gray.
Alcatel packed this device with a mediocre 1.8-inches display, and a 160 x 128 resolution, losing a lot of details in pictures and videos.
Graphic rendering usually consume a lot of CPU cycles, so it uses an ARM Mali-400 MP1 GPU clocking at 320 megahertz to take care of them, leaving the processor free for other tasks. This cellphone counts with a small 2,05 MB internal storage memory, which may be low for most users considering that it doesn't come with an external memory slot to store more apps and games, songs, photographs, videos.
This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone only has a 0.3 megapixels back side camera.
This cellphone uses a low capacity 750 mAh Li-Ion removable battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. Alcatel reports a 400 hs stand by time and a 7 hs talk time for this phone.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | OT-V570A |
| Dimensions: | 3.54 x 1.77 x 0.68 inchesMetric8.99 x 4.5 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 2.75 ouncesMetric77.96 gImperial |
| Colors: | Brown, Gray, Pink and Purple |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.