Alcatel OT-V670 is a quite basic device, packed with a 0.3 megapixels back side camera and a small sized 1.8-inches screen.
Alcatel made this phoneavailable just in three different color options, black, purple and red. This phone isn't very light for a phone of this size, with a weight of 2.92 oz. This cellphone is 3.62" long, it just packs a much smaller 1.8" screen. The Alcatel OT-V670 is quite thick for today's standards, being as thick as 0.9".
To handle graphic intensive apps, it also has an ARM Mali-400 MP1 GPU ticking at 320 MHz. The Alcatel OT-V670 counts with a 10,24 MB internal storage memory, a low quantity that might be enough for some users knowing that it also has an SD memory card expansion slot to store photos and videos.
This cellphone has a low level 160 x 128 1.8 inches screen, making it have a mediocre graphic quality.
This cellphone works with a SIM card to use GSM services.
The Alcatel OT-V670 is equipped with only a 0.3 MP back-facing camera.
This phone packs a 750 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use. This phone has an estimated 7 hours talk time and a 300 hs stand by time according to Alcatel.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | OT-V670A |
| Dimensions: | 3.62 x 1.80 x 0.90 inchesMetric9.19 x 4.57 x 2.29 cmImperial |
| Weight: | 2.92 ouncesMetric82.78 gImperial |
| Colors: | Black, Purple and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.