Alcatel Pixi 4 (3.5) is a decent device released in 2016, provisioned with a 3.5 inches screen, a 1 GHz Dual-Core CPU, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front camera. But it's time to get into some more detail.
The Alcatel Pixi 4 (3.5) is thin and stilized, with a thickness of just 0.39 inches. Alcatel only offers this cellphone in color 16 777 216.
Alcatel decided to equip this cellphone using a MediaTek MT6572M system chip, packing a good performance 1 GHz Dual-Core CPU with 512 MB of RAM memory. This cellphone counts with a 4 GB internal memory, a moderate amount that should be fine for the average user having that this cellphone also has an external memory card slot to store songs, pictures and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
Alcatel packed this device with a good 3.5" display, and a 320 x 480 resolution, giving this phone a good image quality.
This cellphone has two cameras, a 2 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. The Alcatel Pixi 4 (3.5) can also shoot VGA 640x480 videos at 15 frames per second.
This phone includes wifi connection (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem), HSPA+ 4G connectivity, that is not as fast as LTE networks and fast 3G data connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Micro SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone packs a medium capacity 1300 mAh battery providing the Alcatel Pixi 4 (3.5) with a poor battery life.
This device also comes with a couple cool features as Bluetooth (enables communication with other phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel 3 2020 (64GB, 4GB RAM) 6.22" HD+, 4000mAh Battery, Finger Print + Face Unlock, GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model 5029E (Chameleon Blue)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 SE 2020 (64GB, 2GB) 6.22" HD+, 4000mAh, Triple Camera, Face Unlock, Single SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5030A (Power Gray)
Shop now
Alcatel 1 (2019) 4G LTE Unlocked 5 inch 8MP Flash 5033D Quad Core Factory Unlocked Android Oreo Worldwide Desbloqueado
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 4.57 x 2.44 x 0.39 inchesMetric11.61 x 6.2 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2016-01-04 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (15 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.