Alcatel QuickFlip is a decent phone released in November 2017, featuring a 2 megapixels back-facing camera, a small 2.8-inches screen and a good performance 1.1 GHz Quad-Core processing unit.
The Alcatel QuickFlip is quite heavyweight comparing to other cellphones , weighting 4.16 oz. About its construction quality, this phone is mostly created with Plastic . Alcatel is offering this device in color gray. The Alcatel QuickFlip is 4.13 inches long, it just packs a much smaller 2.8 inches screen. The Alcatel QuickFlip is a little bit thick for current standards, with its 0.74 inches thickness.
The Alcatel QuickFlip is equipped with a good 2.8 inches display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, giving this device a regular graphic quality.
Alcatel ships this cellphone with a powerful 1.1 gigahertz Quad-Core processing unit, bundled in the Qualcomm Snapdragon 210 8909 system chip and 512 MB RAM memory. This cellphone has a moderate 4 GB internal storage, which is quite good knowing that the Alcatel QuickFlip also has an SD memory slot to store songs, photos and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This cellphone includes wifi connectivity (which can be shared with other devices acting as a wireless router) and 4G LTE high performance connection type. This phone uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone is only equipped with a 2 megapixels back facing camera. It can also shoot QVGA 320x240 videos at 30 fps.
This cellphone counts with a 1350 mAh medium capacity removable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use.
Alcatel 1 Unlocked Phone 4G LTE 5" Display 16GB Dual Camera ATT, Tmobile, Metro, Straight Talk - Black
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.13 x 2.09 x 0.74 inchesMetric10.49 x 5.31 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Materials: | Plastic |
| Release date: | 2017-11-10 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1350 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (30 fps) (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 12(700 a) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.