Alcatel SHINE LITE is a nice cellphone launched some years ago, in 2016, featuring a great 1300 MHz Quad-Core processing unit, a quite big 5 inches screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front camera.
Alcatel made this cellphoneavailable only in 16 777 216 color. The Alcatel SHINE LITE construction is a combination of Glass and Metal . This phone is incredibly slim, being just 0.29" thick. This cellphone is a very compact cellphone, given that it has a 5 inches display and it is just 5.57 inches long. The Alcatel SHINE LITE doesn't feel very lightweight for a device of this size, with a weight of 5.5 ounces.
Alcatel packed this cellphone with a good level 5" screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), providing this cellphone with a very good graphical experience.
Alcatel decided to build this phone with a very fast 1300 megahertz Quad-Core processor, included in a MediaTek MT6737 system chip and a large 2 GB of RAM memory. A good advantage of this phone is its 16 GB quite big internal storage memory and whereas it doesn't have an external SD slot, it is enough to store hundreds of applications and games, but it may not be suitable if you are fan of the heaviest games currently available.
The Alcatel SHINE LITE includes wi-fi capability (but it can't provide it to other devices acting as a router or modem), 4G LTE high speed data connection and also HSPA+ connectivity, that is a slower 4G technology and fast 3G connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Alcatel SHINE LITE uses a Nano SIM card for GSM services.
This phone has two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front facing camera. Even though it's 13 MP might sound amazing the back side camera sensor size is quite small it takes darker photographs than it should. It also captures videos in 1280x720 (HD) at 30 fps.
The Alcatel SHINE LITE packs a big 2460 mAh non-removable battery that provides this device an incredible battery duration. An issue to take into account is that this phone's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts losing capacity, while with such a great capacity you will probably buy a new cellphone before that becomes a real problem.
The Alcatel SHINE LITE also features a wide range of cool characteristics as Fingerprint Scanner, Bluetooth (4.2 ), GPS Localization and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Alcatel SHINE LITE is probably the right choice for you no matter if you want this device to take many pictures, need this device for work, will use it for gaming or want it majorly for internet broswing and social networks.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel Link Zone 4G LTE Global MW41NF-2AOFUS1 Mobile WiFi Hotspot Factory Unlocked GSM Up to 15 WiFi Users USA Latin Caribbean Europe MW41NF
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 Unlocked Phone 4G LTE 5" Display 16GB Dual Camera ATT, Tmobile, Metro, Straight Talk - Black
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel LINKZONE | Mobile Wifi Hotspot | 4G LTE Router MW41TM | Up to 150Mbps Download Speed | WiFi Connect Up to 15 Devices | Create A WLAN Anywhere | GSM Unlocked
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.57 x 2.80 x 0.29 inchesMetric14.15 x 7.11 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Glass and Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2016-10-01 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2460 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Sensor size: | 0.25 inches (1/4") |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 28(700 APT) |
| UMTS Bands: | Bands 6(800), 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.