Alcatel Tetra is a nice Android cellphone, featuring a 1.1 GHz Quad-Core processor, a big 5" screen, a 5 megapixels back camera and a 2 megapixels front-facing camera.
Alcatel decided to equip this phone using a powerful Quad-Core processing unit ticking at 1.1 gigahertz, packed into a MediaTek MT6739WM chip and a great 2 GB RAM memory. A good feature of this cellphone is its quite large 16 GB internal memory and a slot for external memory cards, allowing you to store a couple hundred apps and games without any trouble.
This cellphone is quite a compact cellphone, taking into account that it presents a 5" display and it has just 5.61 inches long. This phone has an inspired design, with a thickness of just 0.37 inches. Talking about its construction materials, the Alcatel Tetra is majorly manufactured with Plastic . This cellphone is much lighter than what you would expect from a phone this size. The Alcatel Tetra is only for sale in color 16 777 216.
Alcatel equipped this cellphone with a good 5-inches screen, and a 480 x 854 resolution, giving this phone a decent graphic quality.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back camera and a 2 MP front facing camera. This cellphone also captures 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second. To complete the camera, it also counts with time lapse video.
This cellphone provides wi-fi connectivity (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G high performance internet connection and fast 3G data connection, over HSPA technologies. The Alcatel Tetra works with a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone also includes some cool characteristics as Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Alcatel Tetra comes with a 2050 mAh high capacity removable battery providing this device a good battery life.
No matter whether you are looking for a phone for playing games, need it for work or will use it mostly for social networks, you will definitely love this cellphone.
Unlocked Alcatel Tetra 4G LTE 5041C 5 inch 16GB USA Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (2019) 4G LTE Unlocked 5 inch 8MP Flash 5033D Quad Core Factory Unlocked Android Oreo Worldwide Desbloqueado
Shop now
Alcatel 1 Unlocked Phone 4G LTE 5" Display 16GB Dual Camera ATT, Tmobile, Metro, Straight Talk - Black
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.61 x 2.83 x 0.37 inchesMetric14.25 x 7.19 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739WM |
| Processor: | Quad-Core 1100 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2050 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 12(700 a), 14(700 PS) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.