Alcatel TRIBE 3000G is an outdated cellphone, counting with a 0.3 megapixels back side camera and a 2" screen. We will get a better understanding of this device's specifications when we get into deeper details.
The Alcatel TRIBE 3000G is 4.21" long and 2.28 inches wide, but it's only able to pack a much smaller 2 inches display. Alcatel made the Alcatel TRIBE 3000G in three colors, brown, pink and blue. This phone is much lighter than what one would think about a phone like this.
The Alcatel TRIBE 3000G only has a 0.3 mega-pixels back camera.
Alcatel designed this cellphone with an average 2-inches display, and a resolution of 176 x 220 , providing this cellphone with a decent graphic quality.
The Alcatel TRIBE 3000G counts with a 650 mAh small replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably need to charge it even after moderate use. Alcatel reports a talk time of 2.5 hours and a stand by time of 433 hours for this phone.
This phone works with a SIM card for GSM networks.
If you buy the Alcatel TRIBE 3000G you will also receive Charger, Quick start guide and Battery.
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.21 x 2.28 x 0.47 inchesMetric10.69 x 5.79 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 2.68 ouncesMetric75.98 gImperial |
| Colors: | Blue, Brown and Pink |
| Accessories: | Battery, Charger, Quick start guide |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 220 x 176 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 4 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 433 hours |
| Talk Time: | 2.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.