Alcatel U3 2018 is a bit outdated phone, coming with a medium 4" screen, a fast 1.3 GHz Quad-Core processor, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 MP front facing camera. Great! That's it? No, it's only the shortest summary on earth.
Alcatel equipped this phone with a MediaTek MT6580M system chip, backed up by a fast 1.3 GHz Quad-Core processing unit and 512 MB of RAM. This cellphone counts with a 4 GB internal memory, a medium quantity that should be fine for the majority of users considering this cellphone also has an external memory card slot .
This device feels much lighter than what you would expect from a device like this. This phone is just 0.38" thick, making its way into the thinnest devices podium. Alcatel sells this phone in 3 different color options, black, blue and gold.
This cellphone has two cameras, a 2 MP back camera and a 0.3 megapixels front camera. It is also able to film videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This phone is equipped with a good looking 480 x 800 4" display, which makes all pictures and videos look beautiful.
This phone counts with a mid sized 1500 mAh Micro SIM non-removable battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage. An important issue to consider is that the Alcatel U3 2018's battery isn't removable so you can't change it when it starts to live shorter, having to change the whole phone or maybe take the device to an expert who can open it and change the battery.
This device counts with wi-fi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, over HSPA and HSUPA technologies. The Alcatel U3 2018 uses a Micro SIM card for GSM connection.
This cellphone also features a couple of interesting characteristics like Bluetooth (for communication with other cellphones and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 3 2020 (64GB, 4GB RAM) 6.22" HD+, 4000mAh Battery, Finger Print + Face Unlock, GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model 5029E (Chameleon Blue)
Shop now
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 SE 2020 (128GB, 4GB) 6.22" HD+, 4000mAh, Triple Camera, Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5030M (Power Gray)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.78 x 2.54 x 0.38 inchesMetric12.14 x 6.45 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 3.63 ouncesMetric102.91 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Gold |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580M |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.