Alcatel U5 HD is a mid-end cellphone released many years ago, equipped with a quite big 5" screen, a fast 1100 MHz Quad-Core processor, and two cameras, an 8 MP back camera and a 5 mega-pixels front camera.
This cellphone is available just in 16 777 216 color. Alcatel made a great job making this phone weight just 4.57 oz. This phone just has 5.58 inches long, but it's still able to fit a a 5" display. The Alcatel U5 HD has a beautiful design, with a thickness of just 0.35 inches.
This cellphone is equipped with a good performance Quad-Core CPU speeding at 1100 MHz, bundled in a MediaTek MT6737 chip with 1 GB of RAM. A nice advantage of this cellphone is the 8 GB quite big internal memory and a slot for external memory cards, which allows you to store a couple hundred apps without any trouble.
This cellphone has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 megapixels front-facing camera.
This cellphone is equipped with a very good 5-inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all photos and videos look great.
This cellphone comes with a huge 2200 mAh Li - Ion non-replaceable battery providing this phone an average battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery is non-removable so you can't change it when it starts to last shorter, even though with such a great capacity you will probably buy a new cellphone before that becomes a real problem.
The Alcatel U5 HD counts with Wi-Fi capability (and it can be provided to other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE fast internet connection and also HSPA+ connection type, a slower 4G technology and fast 3G connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This phone also features a few useful characteristics such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter whether you want it majorly for social networks and internet browsing or want a gamer cellphone, this cellphone is probably very appropiate .
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
TracFone Carrier-Locked Alcatel MyFlip 4G Prepaid Flip Phone- Black - 4GB - Sim Card Included – CDMA
Shop now
Alcatel Link Zone 4G LTE Global MW41NF-2AOFUS1 Mobile WiFi Hotspot Factory Unlocked GSM Up to 15 WiFi Users USA Latin Caribbean Europe MW41NF
Shop now
Alcatel 3 2020 (64GB, 4GB RAM) 6.22" HD+, 4000mAh Battery, Finger Print + Face Unlock, GSM Unlocked Global 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk) International Model 5029E (Chameleon Blue)
Shop now
Alcatel 1 (2019) 4G LTE Unlocked 5 inch 8MP Flash 5033D Quad Core Factory Unlocked Android Oreo Worldwide Desbloqueado
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel 1 SE 2020 (128GB, 4GB) 6.22" HD+, 4000mAh, Triple Camera, Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5030M (Power Gray)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.58 x 2.81 x 0.35 inchesMetric14.17 x 7.14 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.57 ouncesMetric129.56 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2017-08-22 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.