Amazon Fire HD 10 (2023) is a complete cellphone, having a really big 10.1 inches screen, a very powerful Octa-Core processing unit clocking at 2 gigahertz, a 5 MP back-facing camera and a 5 MP front side camera.
The Amazon Fire HD 10 (2023) comes with a great 2000 megahertz Octa-Core processing unit with a large 3 GB of RAM. A key advantage of the Amazon Fire HD 10 (2023) is the 32 GB huge internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing you to store tons of applications, games, photos and videos without having to worry about running out of space.
Amazon made an excellent job making this phone weight just 15.27 oz. Regarding its construction materials, this cellphone is majorly manufactured with Plastic. This phone just has 9.69 inches long and 6.49 inches wide, but it is able to fit a a 10.1 inches display. This phone is just 0.34" thick, making its way into the thinnest cellphones podium.
Amazon equipped the Amazon Fire HD 10 (2023) with a very good 10.1" screen, and a 1200 x 1920 resolution, which makes everything look colorful and brightful.
This cellphone provides WiFi connectivity (but it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). This phone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM phone.
This device has two cameras, a 5 MP back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone also comes with Bluetooth (5.3), and Light Sensor.
No matter whether you will use it as a gaming cellphone, are looking for a cellphone for work or will use it as a social cellphone, this phone is definitely the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amazon |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 9.69 x 6.49 x 0.34 inchesMetric24.61 x 16.48 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 15.27 ouncesMetric432.9 gImperial |
| Materials: | Plastic |
Display | |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Octa-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| Sensors: | Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.