Amoi N700 is a not very powerful Android device, equipped with a medium sized 3.5" display and a 2 mega-pixels back camera. Great! That's it? No, it's only the starting point of this in-depth review.
The Amoi N700 counts with an average 2 GB internal storage memory, which is adequate for most users considering that it also has an SD extension slot to store photos and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
Amoi made this phone in 3 different color options, black, purple and white. The Amoi N700 is a little thick compared to today's cellphones, with its 0.51 inches thickness. This cellphone is a bit heavy comparing with today standards, weighting 4.41 oz.
The Amoi N700 is only equipped with a 2 megapixels back-facing camera. Additionally, this cellphone's camera also counts with geo tagging.
Amoi packed this cellphone with a good level 3.5 inches screen, and a 480 x 320 resolution, providing this phone with a nice graphic quality.
This device has Wi-Fi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a wireless router) and fast 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone supports dual sim so it is able to use two different carriers or phone lines.
The Amoi N700 has a 1450 mAh medium capacity removable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage.
This cellphone also comes with a couple of nice characteristics such as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.53 x 2.44 x 0.51 inchesMetric11.51 x 6.2 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | Black, Purple and White |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.