Amoi N79 is an outdated Android cellphone, counting with a 3.5" touch-screen, a fast processing unit speeding at 600 MHz, and two cameras, a 3 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. But it's time to get into a bit more detail.
Apparently Amoi decided not to care so much about the weight in this 4.41 ounces phone. This cellphone is just available in black color.
The Amoi N79 is equipped with a good 3.5-inches screen with a 480 x 320 resolution, which makes all pictures and movies look quite colorful and brightful.
Amoi decided to build this device using a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 system chip, which holds a good CPU speeding at 600 megahertz.
This device is equipped with two cameras, a 3 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
This phone counts with a mid sized 1450 mAh battery, which is not really enough for a device like this.
This phone offers Wi-Fi connectivity (although it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G fast data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM networks.
This phone also includes a couple cool features as Bluetooth (1.2), GPS Localization and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.53 x 2.48 x 0.50 inchesMetric11.51 x 6.3 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.