Amoi N808 is a low level Android phone, packing a 4.3-inches capacitive screen, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. Let's take a closer sight of what this cellphone offers to us.
The Amoi N808 comes with a medium 4 GB internal storage memory, which is enough for most users considering that the Amoi N808 also has a slot for an external memory card to store songs, photos and videos.
Amoi designed the Amoi N808 with a good looking 4.3-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes all photos and videos look very good.
This phone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front camera. Additionally, the camera includes auto-focus and geo tagging.
The Amoi N808 features Wi-Fi connection (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone has two SIM cards so it is able to work with 2 different carriers or phone lines at the same time.
The Amoi N808 also comes with a couple of interesting features like Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories), GPS and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device counts with a 2500 mAh large removable battery that provides this cellphone a marvelous battery duration.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.0, 2.3 |
| Dimensions: | 5.04 x 2.72 x 0.49 inchesMetric12.8 x 6.91 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.