Amoi N89 is a modest cellphone, which counts with a medium sized 4" screen, a 3.2 mega-pixels back camera and a processor ticking at 800 MHz. Great! That's it? Not at all, it's just the starting point of a much deeper review.
The Amoi N89 is powered by a good CPU speeding at 800 megahertz and 512 MB of RAM memory. The Amoi N89 comes with a 4 GB internal storage, a fair quantity that should be enough for most users knowing that this phone also has an SD memory slot to store photos and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
Although this phone is thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones in the market, with a thickness of 0.43". This phone is available only in white color. Apparently Amoi didn't care much about the weight in this 4.94 oz phone.
This cellphone only has a 3.2 mega-pixels back facing camera. Additionally, the camera has auto-focus.
Amoi packed this cellphone with a good looking 4" display, and a resolution of 800 x 480 , which makes it hard to see the pixels that compose the display.
This cellphone offers wi-fi connectivity (but it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Amoi N89 supports dual sim to be able to to use 2 different phone lines in the same cellphone.
This phone has a 1500 mAh medium battery that provides this cellphone a below average battery life comparing with other similar cellphones.
The Amoi N89 also features some useful characteristics such as Bluetooth (2.1, EDR), GPS Localization and Radio, and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.56 x 0.43 inchesMetric12.5 x 6.5 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.