Apple iPhone 13 mini is a brilliantly built phone, featuring a quite big 5.4" screen, a 12 mega-pixels back camera and a 12 megapixels front side camera. Is that all? No, it's only the beginning of this in-depth review.
The iPhone 13 mini is a very compact phone, considering it presents a 5.4" display and it only has 0" long and 0" wide.
This device has a great 1080 x 2340 5.4-inches screen, which makes all images and videos look absolutely great.
A great point of this cellphone is its 64 GB large internal storage and though it doesn't come with an external memory card slot, it it is more than enough to store lots of applications, games, pictures and videos without having to worry about how much memory is left.
This phone includes wifi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A (4G) ultra fast connection type and also HSPA+ internet connection (a slower 4G technology) and 3G fast connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Apple iPhone 13 mini comes with 2 Nano SIM cards to be able to to use two different phone numbers and even different carriers at the same time.
This phone has two cameras, a 12 mega-pixels back-facing camera and a 12 megapixels front side camera. It also films 3840x2160 4K videos at 60 fps, and Full HD 1920x1080 slow motion videos up to 240 frames per second. The camera also features time lapse video and auto-focus.
This phone has a 2406 mAh massive Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide this phone with an extremely long battery duration. An issue to consider is that the iPhone 13 mini's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, even though with this big battery you will probably discard this device before it happens.
The iPhone 13 mini also comes with a wide range of interesting features such as Biometric fingerprint, Biometric facial recognition, Wireless charger compatibility, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (for communication with other bluetooth phones, computers and accessories) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
No matter whether you you love taking photographs, will use this cellphone to play games, will use this device mostly for internet broswing and social networks or want a phone for work, you will definitely be very satisfied with it. This phone sells with USB‑C to Lightning Cable and Documentation .
Apple iPhone 12 Pro Max, 128GB, Pacific Blue - Unlocked (Renewed Premium)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | iOS |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Documentation , USB‑C to Lightning Cable |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 5.4 inchesMetric13.7 cmImperial |
| Resolution: | 2340 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 477 pixels per inchMetric187.8 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Apple A15 Bionic |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2406 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/1.60 |
| Focal length: | 26mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 12 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Slow Motion Video (8 times slower) and Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.