Apple iPhone 16 is a great iOS phone, packing a really big 6.1 inches display, and two cameras, a 48 mega-pixels back-facing camera and a 12 mega-pixels front camera. Let's take a deeper look at what this phone offers to us.
Whereas the iPhone 16 is only 0 inches long, it still manages to pack a 6.1" display. The iPhone 16 construction is a combination of Glass and Aluminum.
Apple packed the Apple iPhone 16 with a mediocre 6.1-inches screen, and a x resolution, losing a lot of details in photos and movies.
A great feature of this phone is the 128 GB big internal storage memory and whereas it doesn't come with an external SD slot, it is still enough to install hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without thinking about running out of space.
This phone offers wi-fi capability (and it can be provided to other devices around, acting as a modem), 4G LTE-A super fast internet connection and also HSPA+ data connection (a lower speed 4G variation) and the fastest 3G data connection, using HSDPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This phone is equipped with two cameras, a 48 MP back camera and a 12 megapixels front facing camera. It also shoots 3840x2160 4K videos at 60 frames per second, and slow-motion videos up to 1920x1080 (Full HD) up to 240 fps (8 times slower than regular videos).
This phone also comes with a wide variety of useful characteristics as Biometric facial recognition, Wireless charger compatibility, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (provides communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
No matter if you want a device for work, need a phone to play lots of games, want this cellphone majorly for social networks and internet browsing or want this cellphone to take lots of photos, this cellphone is definitely the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | iOS |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Brightness: | 2000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | A18 Pro |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Aperture: | f/1.60 |
| Focal length: | 26mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 12 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (8 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.