Apple iPhone 17 Air (Rumored) is a very solid cellphone, which counts with a 6.7 inches screen, and two cameras, a 48 MP back facing camera and a 12 megapixels front side camera.
This cellphone has a great 128 GB internal memory and although it doesn't have an external memory slot, it is still enough to install hundreds of applications without thinking about how much storage capacity is left.
Whereas this cellphone is only 0" long and 0 inches wide, it manages to contain a 6.7" screen.
This cellphone is equipped with two cameras, a 48 megapixels back side camera and a 12 MP front facing camera. It is also able to film videos in 3840x2160 (4K) at 60 frames per second, and slow-motion videos in 1920x1080 (Full HD) at 240 fps.
The iPhone 17 Air (Rumored) is equipped with a poor 6.7-inches screen with a x resolution, losing a lot of details in pictures and videos.
The iPhone 17 Air (Rumored) features 5G insanely fast connectivity, 4G LTE-A really quick connection type and also HSPA+ internet connection (a lower speed 4G technology) and fast 3G connection type, over HSDPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
This phone also comes with a great numbre of interesting features as Facial recognition to unlock, Wireless charging compatibility, Near Field Communication (NFC), Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
No matter if you are looking for a device for gaming, will use it as a work phone, are looking for a cellphone mostly for internet broswing and social networks or you love taking photographs, this cellphone is definitely a very good choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | iOS 18.x |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | (3 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Front camera: | 12 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (8 times slower) |
Networks | |
| 5G Bands: | Bands 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.