Apple Mate 40E 4G is a fascinating device, including a 6.5" screen, a 64 megapixels back camera and a 13 megapixels front camera.
An excellent aspect of this cellphone is its 128 GB big internal storage memory and whereas it doesn't have an external memory card slot, it is still enough to install lots of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about how much storage is left.
It appears that Apple forgot about weight optimization in this 6.63 oz phone. Although the Mate 40E 4G is only 6.24" long, it is still able to fit a a 6.5 inches display. This phone is incredibly slim and comfortable, with a thickness of just 0.35 inches. Talking about its design, this device is mainly made of Glass and Aluminum . Apple sells the Apple Mate 40E 4G in 3 color options, black, silver and white.
The Mate 40E 4G is equipped with two cameras, a 64 mega-pixels back side camera and a 13 mega-pixels front camera.
Apple packed the Apple Mate 40E 4G with a spectacular 6.5-inches display, and a resolution of 1080 x 2376 , which makes everything look beautiful and brightful.
This phone counts with a large 4200 mAh non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into account is that the Mate 40E 4G's battery is not removable so you can't change it when it starts losing capacity, whereas with such a big battery you will probably buy a new cellphone before that becomes a real problem.
This cellphone includes WiFi connection (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G high speed data connection and also HSPA+ internet connection (which is a lower speed 4G type) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM device.
The Mate 40E 4G also includes a lot of cool features as Biometric fingerprint, Wireless charging system, NFC (Near Field Communication), Bluetooth and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you need a cellphone for work, you love taking photos, are looking for a gamer cellphone or want a cellphone to mainly use social networks, you will definitely be very pleased with this cellphone.
Apple iPhone SE 2nd Generation, US Version, 64GB, Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
Apple iPhone X, US Version, 64GB, Space Gray - Fully Unlocked (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | HarmonyOS 2 |
| Dimensions: | 6.24 x 2.85 x 0.35 inchesMetric15.85 x 7.24 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.63 ouncesMetric187.96 gImperial |
| Colors: | Black, Silver and White |
| Materials: | Aluminum and Glass |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 2376 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 402 pixels per inchMetric158.27 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Kirin 990E (7 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G76 MP14 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 64 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Focal length: | 27mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700 a), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 26(850+), 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(800), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.