Apple Watch Series 1 (38mm) is a mid-end cellphone released back in 2015, with a good Dual-Core processing unit speeding at 520 megahertz and a 1.5-inches screen.
This device's thickness , 0.41 inches, is quite far from current standards, but it still feels quite fine in the user's hand. Apple made this phone in multiple colors: gold, gray, rose gold and silver. Apple appears to have forgotten about weight optimization in this 0.88 oz cellphone. Talking about its construction materials, this phone is made of Plastic and Aluminum .
Apple packed this phone with a very good 1.5 inches screen, and a 272 x 340 resolution, which makes all images and videos look beautiful.
Apple decided to build this cellphone using a powerful 520 megahertz Dual-Core CPU, included in an Apple S1P (28 nm) chip and 512 MB RAM memory. A good advantage of this phone is its 8 GB quite large internal storage and even though it doesn't count with a slot for external memory cards, it is enough to store a couple hundred apps and games, although it may not be enough if you are planning to install some of the heaviest games available nowadays.
This phone provides WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices around, acting as a modem). This cellphone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM cellphone.
This phone has no cameras at all.
This phone also comes with a handful of useful characteristics such as NFC (Near Field Communication) and Bluetooth (4.0 ), and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
The Apple Watch Series 1 (38mm) counts with a 205 mAh small capacity non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage. A key issue to consider is that this phone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to last shorter, leaving no choice but to buy a new cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Apple |
| Operating System (OS): | watchOS 6.x, 5.1, 5, 4.x, 3.x |
| Dimensions: | 1.52 x 1.31 x 0.41 inchesMetric3.86 x 3.33 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 0.88 ouncesMetric24.95 gImperial |
| Colors: | Gold, Gray, Rose Gold and Silver |
| Materials: | Aluminum and Plastic |
| Release date: | 2015-04-20 |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 340 x 272 pixels |
| Pixel density: | 290 pixels per inchMetric114.17 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 450 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Apple S1P (28 nm) |
| Processor: | Cortex-A7 (Dual-Core 520 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR G6200 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 205 mAh |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.